Maker (MKR) – מה זה מייקר ואיך המטבע הזה עובד?

Maker (MKR) - מה זה מייקר ואיך המטבע הזה עובד

המאמר הנ"ל אינו מהווה המלצה או חלופה להתייעצות עם מנהל השקעות

Maker (MKR) הוא אסימון ERC-20 השייך לפרוטוקול Maker, פרויקט פיננסים מבוזרים (DeFi) הידוע גם כמערכת ה-Dai מרובת הערבויות (MCD), המאפשרת למשתמשים להשתמש בנכסים כדי ליצור Dai – מטבע קריפטו מבוזר המנוהל על ידי הקהילה ומעקבת אחרי מחיר הדולר. Maker משמש כאסימון ממשל, כך שבעלי MKR יכולים להצביע על התפתחות הפרוטוקול של Maker והצעות המשפיעות על השימוש ב-Dai. מעוניינים במייקר, אבל לא בטוחים מה זה בכלל או מאיפה להתחיל? אל דאגה. מדריך זה נועד כדי ללמד אתכם הכל על הפרויקט ולהכין אתכם לחוויית מסחר הכי ידידותית למשתמש שקיימת בשוק.

מייקר MKR - מחיר (USD)

מה זה Maker?

הפרוטוקול של מייקר, אחד מיישומי ה-dApps הגדולים ביותר על בלוקצ'יין של איתריום, תוכנן על ידי קבוצה מגוונת של מפתחים ומנוהל על ידי ה-MakerDAO. מייקר DAO הוא ארגון אוטונומי מבוזר (DAO) המורכב כולו מבעלי MKR מרחבי העולם. בעלי מטבע מייקר אלה יכולים להפקיד את אסימוני ה-MKR שלהם כדי להצביע על שינויים מוצעים בפרוטוקול Maker – וכן להבטיח את היעילות, השקיפות והיציבות של Dai. על אף כל השוני הרב, להחזיק ב-MKR דומה במקצת לבעלות במניה של חברה מסורתית, במובן שבעלי המניות יכולים להשפיע על אופן פעולת החברה. המערכת האקולוגית של Maker הייתה אחת הפרויקטים הראשונים של DeFi שהשיגה הצלחה משמעותית – עדות ליעילות של ממשל דמוקרטי אמיתי בעולם הקריפטו.

Maker

האתר הרשמי של מייקר (Maker)

איך מייקר בעצם עובד?

הפרוטוקול של Maker מייצר Dai חדש דרך חוזים חכמים המכונים כספות מייקר. ניתן ליצור חוזים אלה דרך ממשקי אינטרנט ואפליקציות שמשמשים כפורטלים לגישה לרשת (כגון Oasis Borrow או Instadapp). כאשר משתמש רוצה לשחרר את הקריפטו שמגיע לו מהחוזה החכם, הוא חייב תחילה לשלם את ה-Dai שיצר יחד עם דמי יציבות. האסימון MKR ניתן גם לשימוש כדי לנהל את הפרוטוקול של Maker. הצעות להצבעה מוצגות בצורת חוזה חכם ויכולות להישלח על ידי כל כתובת איתריום. קהילת בעלי ה-MKR יכולה להצביע על איזו הצעה הם רוצים להעביר, וכתובת האיתריום המקבלת יותר קולות אישור בצורת MKR זוכה בגישה ניהולית לבצע את השינוי המוצע בפרוטוקול של מייקר.

מי המייסדים של מייקר?

ההיסטוריה של האקוסיסטם של Maker עברה דרך שלבים שונים, הראשון שבהם היה MakerDAO. הוא נוצר ב-2014 על ידי רון כריסטנסן, יזם מדנמרק ובוגר אוניברסיטת קופנהגן. לאחר שלמד עסקים בינלאומיים וביוכימיה, כריסטנסן השתתף בהקמת חברת הגיוס Try China לפני שעבר לעולם הבלוקצ'יין. Dai הושק רשמית על בלוקצ'יין של איתריום ב-2017, ובשנה שלאחר מכן נוצרה קרן Maker, ארגון שמטרתו לעודד את צמיחת האקוסיסטם ומוביל מאמצים לדמוקרטיזציה של הפיתוח. כריסטנסן משמש כמנכ"ל הקרן, ואחרים בהנהלה כוללים את הנשיא ומנהל התפעול סטיבן בקר, שהקים את Cubit Capital, והכלכלנית שפלי רוי. בתחילה, איתריום היה הנכס היחיד שיכול היה לשמש כערבות בפרוטוקול Maker, כאשר ה-Dai שנוצר נקרא Dai בערבות יחידה או Sai. ב-2019 הוטמעה מערכת ה-MCD, וכיום, כל סוג של נכס מבוסס איתריום שאושר על ידי קהילת בעלי ה-MKR יכול להיות מופקד.

מה הופך את Maker לייחודי?

מייקר מציעה לקהילת בעלי ה-MKR שלה הזדמנות ייחודית להשתתף באופן ישיר בממשל של Dai – אחד ממטבעות הקריפטו היציבים הפופולריים ביותר בשוק. הם יכולים להשתמש באסימוני ה-MKR שלהם כדי להצביע על סוגים שונים של הצעות:

  • אילו מטבעות חדשים להוסיף כנכסים ערבויות ליצירת Dai נוסף
  • שינוי פרמטרים של סיכון של המטבעות האלה
  • ביצוע שינויים בשיעור החיסכון של Dai
  • בחירת הכלים שמספקים נתונים בזמן אמת על מחירי השוק לאקוסיסטם של Maker
  • שדרוג המערכת
  • כוח ההצבעה של כל משתמש תלוי בגודל ההשקעה שלהם ב-MKR.

מה נותן למטבע Maker ערך ממשי?

הערך של Maker נגזר מהיותו אסימון ממשל ל-DeFi – הכוח להצביע על הניהול של Dai מניע ביקוש ל-MKR, ולכן משפיע על שינויים במחיר ה-MKR בשוק. למרות שאסימוני MKR לא משלמים דיבידנדים, הערך של MKR צפוי לעלות בהתאם להצלחת ה-Dai.

כמה מטבעות Maker יש?

MakerDAO הושקה בהתחלה עם הספק של מיליון אסימוני MKR. כיום ישנו הספק מחזורי של כ-902,000 MKR, עם שווי שוק של יותר מ-2.1 מיליארד דולר. עם זאת, ההספק הכולל של אסימוני מייקר וגם הערך שלהם משתנים בהתאם למחירי השוק והתנאים. אם מחירי מטבעות הקריפטו שנשמרים בחוזה החכם של כספת Maker ירדו בפתאומיות, ייתכן שלא יהיה להם ערך מספיק לבטח את הסטייבלקוין שנוצר, וזה יוביל לירידת ערך. במקרה שה-Dai שנאסף במכירות הפומביות אינו מספיק כדי לכסות את התחייבויות הכספת, ייווצרו אסימוני MKR חדשים. אם, לעומת זאת, נוצר יותר Dai מהדרוש, הוא ישמש לרכישת אסימוני Maker ושריפתם. ההספק הכולל של MKR משתנה באופן דינמי, ובכך משפיע על מחירו – בעוד ש-Dai נשאר עם מחיר יציב של 1 דולר.

איך ניתן להשתמש ב-Maker?

השימוש העיקרי של אסימוני מייקר הוא להצביע על ניהול הפרוטוקול של Dai. כל אסימון MKR שווה הצבעה אחת כאשר הוא נעול בחוזה ההצבעה. המשתמשים מפקידים את אסימוני ה-Maker שלהם בהצעה, והתוצאה נקבעת על פי מספר אסימוני ה-MKR שהיא מקבלת (לא מספר בעלי ה-MKR). לאסימוני מייקר יש גם ערך כמשאב להון חדש, מכיוון שהספק ה-MKR יכול לגדול אם חוב המערכת עולה על היתרה. זה מעודד את בעלי אסימוני מייקר להימנע מקחת סיכונים מיותרים ולנהל את האקוסיסטם של Maker באחריות. המחיר של Maker משתנה לעיתים קרובות, ולכן MKR לא משמש בדרך כלל כאמצעי תשלום, אך ישנם אנשים שיבחרו בו כהשקעה ספקולטיבית.

איך להשתמש במייקר

הטכנולוגיה של מייקר, מתוך האתר של המטבע

איך לבחור ארנק ל-Maker?

סוג ארנק Maker (MKR) שתבחרו יהיה תלוי, ככל הנראה, במה שאתם מתכננים לעשות עם המטבע ובכמה שאתם צריכים לאחסן. ארנקי חומרה או ארנקים קרים מספקים את האפשרות הבטוחה ביותר עם אחסון לא מקוון וגיבוי. גם Ledger ו-Trezor מציעים פתרונות אחסון למטבע מייקר. ארנקי חומרה עשויים לדרוש יותר התמצאות והם אפשרות יקרה יותר, אך עלולים להיות מתאימים יותר לאחסון כמויות גדולות של MKR עבור משתמשים בעלי ניסיון. ארנקי תוכנה מציעים אפשרות נוספת והם חינמיים וקלים לשימוש. הם זמינים להורדה כאפליקציות לסמארטפון או למחשב השולחני ויכולים להיות מנוהלים או לא מנוהלים. בארנקים מנוהלים, המפתחות הפרטיים מנוהלים ומגובים בשמכם על ידי ספק השירות. ארנקים שאינם מנוהלים משתמשים באלמנטים בטוחים במכשיר שלכם לאחסון המפתחות הפרטיים. למרות שהם נוחים, הם נחשבים לפחות בטוחים מארנקים קרים ועשויים להתאים יותר לכמויות קטנות יותר של MKR או למשתמשים מתחילים.

ארנקים מקוונים או ארנקי אינטרנט הם חינמיים וקלים לשימוש, נגישים ממספר מכשירים באמצעות דפדפן אינטרנט. הם נחשבים לארנקים חמים ועשויים להיות פחות בטוחים מארנקים קרים או ארנקי תוכנה, אך כנראה שתסמכו על הפלטפורמה לנהל את ה-MKR שלכם, כך שעליכם לבחור שירות מוכר עם היסטוריה של אבטחה ואחסון יעיל. הם מתאימים יותר לאחסון כמויות קטנות או לסוחרים תדירים בעלי ניסיון. ByBit מציעה פתרון אחסון בטוח, המאפשר לכם לאחסן ולסחור באסימוני MKR ללא מאמץ. אחסון ה-MKR שלכם עם ביי ביט מספק לכם אבטחה ברמה גבוהה ופונקציונליות ידידותית למשתמש. מכירה ורכישה של MKR, או החלפתם בכל מטבע אחר, נעשית במספר לחיצות כאשר בוחרים בפלטפורמה המאובטחת של בייביט כפתרון האחסון שלכם.

כרייה של Maker

עבור אסימוני מייקר לא ניתן לבצע כרייה, כמו רבים ממטבעות הקריפטו האחרים. במקום זאת, MKR נמצאים בתהליך של יצירת מטבעות ושריפה. MakerDAO הושקה עם הספק של מיליון MKR, אך ההספק (ולכן גם מחיר Maker ושווי השוק) ישתנה ככל ש-MKR יווצרו מחדש או יישרפו על ידי האקוסיסטם של Maker בהתאם לשינויים במחירים.

לסיכום

Maker היה אחד מהפרויקטים הראשונים שהשיג הישג משמעותי בתעשיית ה-DeFi ומנוהל ביעילות על ידי קהילה של בעלי MKR. מייקר מציעה למשתמשים הזדמנות להשפיע על ניהול אחד הסטייבלקוינים הגדולים ביותר לפי שווי שוק (DAI) ומעודדת אותם להצביע באחריות על הניהול שלו – ככל שהאקוסיסטם מנוהל טוב יותר, כך יותר מהספק המטבעות של MKR יישרף, ובכך יגדיל את המחיר של מייקר. Maker שואפת להגדלת הרשת שלה ולהפוך את הרשת ל-100% דמוקרטית מבחינת הצבעות בעתיד. זה אומר לעודד שימוש בסטייבלקוין שלה, Dai, במגוון תעשיות ומוצרים עסקיים מעבר ל-DeFi. תחומים נוספים שיכולים להרוויח מצמיחת המטבע כוללים עמותות, משחקים, שוק ההימורים ועסקאות בינלאומיות למסחר עסקי בינלאומי. Maker הוא פרויקט נדיר שמספק גם שימושיות בעולם האמיתי וגם מקיים את הבטחתו של צמיחה וחדשנות.

שאלות ותשובות - מייקר (Maker)

קניית מייקר (MKR) זה תהליך פשוט. עברו לפאנל הניהול של הבורסה בה אתם נמצאים (אני משתמש במערכת Bybit) ובחרו ברכישה של Maker.

אם כבר יש לכם מייקר (MKR) והוא מוחזק בבורסה כמו ביי ביט, תוכלו למכור אותו בקלות על ידי ניווט בממשק ובחירת אפשרות התשלום הרצויה לכם.

במידה ופספסתם משהו במאמר:

פוסטים נוספים:

קבלו מדריך SEO בחינם שיקפיץ את העסק שלכם למעלה!

בסוף המדריך אתם מקבלים במתנה 5 קרדיטים לשימוש עם ההרשמה למערכת הקידום האורגני LazySEO להוצאת קישורים וכתיבת תכנים – בחינם!
ללא הגבלת זמן שימוש!