Monero (XMR) – מה זה מונרו ואיך המטבע הזה עובד?

Monero (XMR) - מה זה מונרו ואיך המטבע הזה עובד

המאמר הנ"ל אינו מהווה המלצה או חלופה להתייעצות עם מנהל השקעות

ביטקוין וטכנולוגיית הבלוקצ'יין יצרו מערכת פיננסית חדשה לגמרי אשר הושקה לפני יותר מעשור. פנקס חשבונות מבוזר, המתנגד לצנזורה ושקוף לכלל המשתמשים מביא איתו הרבה יתרונות, אך יחד עם זאת מגיעים גם חסרונות מסוימים – בעיקר החוסר בפרטיות ואנונימיות. כאשר מבצעים עסקה בביטקוין, הזמן, הכמות והכתובות המעורבות מוטבעות על הבלוקצ'יין לנצח ופתוחים לצפייה על ידי כולם. למעשה, חברות אף יכולות לעקוב אחר מטבעות קריפטו ולהכניס לרשימה שחורה מטבעות שהן סבורות שמעורבים בפעילות פלילית. חוסר האנונימיות הזה הוביל ליצירת מטבעות פרטיים, שמספקים סודיות במגוון שימושים, ואחד המוכרים ביותר הוא Monero. רוצים ללמוד עוד על מונרו (XMR) אך לא בטוחים מה זה בעצם או איפה להתחיל? אין דאגה – מדריך זה נועד כדי ללמד אתכם כל מה שאתם צריכים לדעת על הפרויקט ולהכין אתכם לחווית המסחר הנוחה ביותר שקיימת בשוק.

מונרו XMR - מחיר (USD)

מה זה Monero?

מונרו (XMR) הוא מטבע קריפטו פרטי מבוסס עמית לעמית (P2P), שתוכנן להיות בלתי ניתן למעקב ואנונימי. עסקה בבלוקצ'יין של Monero לא ניתנת לקישור למשתמש מסוים או לזהות אמיתית בעולם האמיתי מכיוון שמטבע הקריפטו ניתן להחלפה. מונח זה מתאר מטבע שבו כל יחידה זהה וניתנת להחלפה באופן הדדי עם כל יחידה אחרת של המטבע הזה. כך שבעוד שביטקוין שנרכש מהרשת האפלה יכול להיבדל מביטקוין שנרכש במקום חוקי יותר דרך ניתוח עסקאות בלוקצ'יין, שני מטבעות מונרו נפרדים נראים בדיוק אותו הדבר ולא ניתן להבחין ביניהם. זה הופך את Monero למטבע לא פופולרי עם רגולטורים פיננסיים רבים, מכיוון שהם לא יכולים לעקוב אחרי תשלומי XMR או לאסוף נתונים על המשתמשים שלו.

Monero

האתר הרשמי של מונרו (Monero)

איך מונרו בעצם עובד?

כדי לספק פרטיות ואנונימיות למשתמשי המטבע, Monero נשענת על שני מושגים חשובים: כתובות סתר וחתימות מוטבעות.

  1. כתובות סתר מאפשרות לשולח ליצור כתובת ציבורית חד-פעמית בשם המקבל לכל עסקה. עם זאת, המקבל יכול עדיין להשתמש בכתובת ציבורית אחת לקבלת כל התשלומים שלו, בדומה לביטקוין. כל משתמש Monero יוצר מפתח צפייה פרטי ומפתח הוצאה פרטי. מפתח הצפייה הפרטי מאפשר להם לראות את כל העסקאות הקשורות לחשבונם, בעוד שמפתח ההוצאה הפרטי דומה למפתח פרטי של ביטקוין – הוא משמש לאישור תשלומים.
  2. חתימות מוטבעות הן מושג מהקריפטוגרפיה הכללית ומתייחסות לחתימה דיגיטלית שניתן לחתום עליה על ידי כל חבר בקבוצה מסוימת של אנשים עם מפתחות פרטיים. כאשר אתם מבצעים עסקת XMR, הארנק של מונרו שלכם יוצר הטבעה ממפתחות של משתמשים אחרים שהוא מושך מהבלוקצ'יין. לכל מי שמבקש, בלתי אפשרי לזהות איזה מפתח נעשה בו שימוש לחתימה, מה שהופך את העסקה לאנונימית.


בינואר 2017, מונרו הציגה עסקאות טבעת סודיות (RingCT) שגם מסתירות את ערך העסקאות.

מי המייסדים של מונרו?

המייסדים של Monero התחילו עם השקת המסמך הלבן של CryptoNote בשנת 2012 – מסמך מחקר למטבעות קריפטו מאת המפתח ניקולס ון סברהגן, שזהותו האמיתית אינה ידועה. המסמך הציג את השיטות הקריפטוגרפיות המתוארות למעלה והציע צורה חדשה של כסף אלקטרוני, שנקרא CryptoNote. ביולי 2012, בייטקוין הפך למטבע הקריפטו הראשון שהושק בהתבסס על פרוטוקול CryptoNote, ואז ב-2014, הקוד של בייטקוין עבר פיצול ליצירת מטבע חדש – ביטמונרו, שאנו מכירים היום כמונרו. ל-Monero אין מייסד או מנכ"ל יחיד. יש צוות גרעין של מפתחים העובדים עליו, רובם בוחרים להישאר אנונימיים. אחד המפתחים הידועים בשמו הוא ריקרדו ספאגני (המכונה FluffyPony) שהיה המחזיק הראשי של מטבעות Monero עד שפרש בדצמבר 2019. ספאגני החל להעסיק עצמו בתחום הקריפטו ב-2011 על ידי כריית ביטקוין והמשיך להיות שותף מייסד ב-Tari, שרשרת משנה של מונרו המתמקדת במתן אישורים וחיזוק אסימונים לא ניתנים להחלפה (NFTs). כפרויקט קוד פתוח, מונרו נשענת בעיקר על תרומות מהקהילה למימון הפיתוח שלה. מאות אנשים מרחבי העולם תמכו בפרויקט עם הצעות ותרומות דרך מערכת גיוס הקהילה של מונרו (CCS).

מה הופך את Monero לייחודי?

למרות שהמפתחים האנונימיים של מונרו והמבנה של הפרויקט על גבי קוד פתוח נשמעים דומים לביטקוין, ישנם כמה הבדלים משמעותיים – אחד מהם הוא הדרך בה מתנהלים עדכונים. בעוד שביטקוין מתמהמהת לעיתים קרובות בנוגע לפיצולים, כאשר אפילו שדרוגים הכי פשוטים דורשים תקופת דיונים ארוכה לפני הטמעה, תוכנת Monero מתוכנתת להתעדכן באופן אוטונומי כל שישה חודשים. ב-2018, מונרו הפכה למטבע הקריפטו המרכזי הראשון שהפעיל מה שנקרא "תחמושת", טכנולוגיה ששיפרה באופן משמעותי את יעילות עסקאות XMR והובילה לירידה של לפחות 80% בגודל הממוצע של העסקה והפחיתה מאוד את העמלות למשתמש הקצה. למרות שישנם הרבה מטבעות פרטיים אחרים, מונרו אולי היא הידועה ביותר ובעלת שווי השוק הגדול ביותר. היא גם מציעה פרטיות כברירת מחדל, בניגוד לחלופות כמו זיקאש שבהן זו תכונה שצריך לבחור בה באופן ידני.

מה נותן למטבע Monero ערך ממשי?

עבור רוב המשתמשים, ערכו של Monero נובע מפרטיות המטבע והאנונימיות שהוא מאפשר. הוא מציע לאנשים את ההזדמנות לבצע עסקאות קריפטו מתי שהם רוצים ומכל סיבה שתהיה, מבלי לדאוג למעקב על ידי הממשלה, האקרים או כל צד שלישי אחר. מטבעות XMR גם לא יכולים להיכנס לרשימה שחורה על ידי חברות בשל קישורים פליליים חשודים, מכיוון שאין דרך לעקוב אחריהם בפועל. בנוסף לשימושיות של המטבע כאמצעי להעברת ערך, למונרו יכול גם להיות ערך למשקיעים שמאמינים שהביקוש לפרטיות יגדל בעתיד ויגביר את המחיר ושווי השוק הכולל של XMR.

כמה מטבעות Monero יש?

נכון לעכשיו, ל-XMR יש היצע מחזור של 18,369,820. למונרו תהיה אספקה כוללת של 18.4 מיליון XMR, שצפויה להסתיים בשנה-שנתיים הקרובות, אך אין אספקה מקסימלית אמיתית מכיוון שלאחר נקודה זו Monero תמשיך להנפיק 0.6 XMR לכל בלוק באינסוף בתהליך שנקרא "Tail Emissions", כדי להמשיך ולעודד את הכורים לתמוך ברשת.

איך ניתן להשתמש ב-Monero?

ההיצע המורחב של XMR הופך אותו לפחות מתאים כהגנה נגד אינפלציה מאשר מטבעות דיגיטליים אחרים, והשימוש העיקרי שלו נותר כאמצעי לביצוע עסקאות באופן אנונימי. זה יכול להיות שימושי במגוון מצבים, כולל עסקים המעוניינים לשמור על זהות הספקים שלהם בסוד, אזרחים המנסים להימלט מדיכוי ממשלתי, והאדם הממוצע שרק רוצה להימנע מכל סוג של בדיקה בשל רכישותיו האישיות.

הטכנולוגיה של מונרו, מתוך האתר של המטבע

איך לבחור ארנק ל-Monero?

סוג הארנק של מונרו (XMR) שתבחרו ככל הנראה יהיה תלוי במה שאתם רוצים לעשות בו וכמה אתם צריכים לאחסן. ארנקי חומרה או ארנקים קרים מספקים את האופציה הבטוחה ביותר לאחסון מטבעות דיגיטליים עם אחסון לא מקוון וגיבוי. Ledger, Trezor ו-Kastelo, שמומן על ידי קהילת Monero, מציעים פתרונות אחסון ל-XMR. ארנקי חומרה יכולים לדרוש קצת יותר למידה והם אופציה יקרה יותר. לכן, הם עשויים להתאים לאחסון כמויות גדולות יותר של XMR עבור משתמשים בעלי ניסיון. ארנקי תוכנה מספקים אופציה נוספת והם חינמיים וקלים לשימוש. הם זמינים להורדה כיישומים לסמארטפון או מחשב ויכולים להיות מנוהלים או לא מנוהלים. ארנקי תוכנה שנחשבים לבטוחים על ידי מונרו כוללים את MyMonero, Edge ו-Cake Wallet. למרות שהם נוחים, הם נחשבים לפחות בטוחים מארנקי חומרה ועשויים להתאים לכמויות קטנות יותר של XMR או למשתמשים חדשים יותר.

Monero גם מספקת ארנק GUI (ממשק משתמש גרפי) שניתן להוריד למחשב שלכם ומומלץ לאנשים פחות טכנולוגיים שרוצים לשלוח ולקבל XMR במהירות. ארנקים מקוונים או ארנקי אינטרנט הם גם חינמיים וקלים לשימוש בדומה לבורסות קריפטו פופולריות. הם גם נגישים ממכשירים מרובים באמצעות דפדפן אינטרנט אך נחשבים לארנקים חמים ויכולים להיות פחות בטוחים מארנקי חומרה או תוכנה. מאחר שאתם סומכים על הפלטפורמה לנהל את XMR שלכם, עליכם לבחור שירות מוכר עם מוניטין בתחום הביטחון והאחסון. לכן, הם מתאימים ביותר להחזקת כמויות קטנות או למסחר תדיר יותר של משתמשים מנוסים. ביי ביט מציעים פתרון אחסון בטוח, המאפשר לכם לאחסן ולסחור באסימוני XMR שלכם ללא מאמץ. אחסון מונרו (XMR) שלכם ב-ByBit מספק לכם אבטחה בדרגה גבוהה ופונקציונליות ידידותית למשתמש. קנייה ומכירה של XMR, או החלפתם במטבע דיגיטלי אחר – נעשית בתוך רגעים כאשר אתם בוחרים בפלטפורמה הבטוחה של בייביט כפתרון האחסון שלכם.

כרייה של Monero

רשת Monero מבוססת על מנגנון הסכמה של הוכחת עבודה (PoW), כמו ביטקוין ומטבעות דיגיטליים רבים אחרים, שמעודדת כורים להוסיף בלוקים לבלוקצ'יין. האלגוריתם שמנהל את המערכת הזו תוכנן להיות עמיד בפני מעגלים משולבים ספציפיים ליישום (ASICs) – ציוד כרייה מיוחד שנותן יתרון משמעותי לחברות ולאנשים עשירים על פני כורים אחרים. מעל 65% מכוח החישוב לכריית ביטקוין מגיע מחוות כריית ASIC בסין, ולכן ברור שישנה סכנה למרכזיות של הרשת. בשנת 2019, מונרו שדרגה לאלגוריתם RandomX המותאם לכורים באמצעות מעבד (לדוגמה, לפטופ) וכורים באמצעות כרטיסי גרפיקה נפרדים (GPU), מה שאמור, בתיאוריה, לשמור על הרשת יותר מבוזרת.

לסיכום

למרות שביטקוין עשתה את הצעדים הראשונים לכיוון כסף דיגיטלי פרטי יותר לפני יותר מעשור, Monero עשתה התקדמות משמעותית לכיוון אנונימיות פיננסית אמיתית. למרות שהיא אחת מכמה מטבעות פרטיים הזמינים בשוק, בין קריפטוגרפיה מתקדמת ותכונות כמו כתובות סתר וחתימות מוטבעות, בשילוב עם התנגדות ל-ASIC, מונרו מיקמה את עצמה כמטבע הפרטי הגדול ביותר לפי שווי שוק. יתרה מכך, מונרו מונהלת על ידי קהילה שמונעת יותר מאידיאלים מאשר מרווח ומאמינה שפרטיות היא זכות יסודית. ככל שזכויות הפרטיות הופכות להיות מעורערות יותר ויותר בעולם המודרני, ערכן של מטבעות דיגיטליים כמו Monero הופך להיות ברור יותר, ועם קהילה מחויבת ועדכונים קבועים המתוכננים לעתיד, נראה כי למונרו יש מקום מובטח בשווקים הקריפטוגרפיים הגדולים יותר – והיא לא הולכת לשום מקום.

שאלות ותשובות - מונרו (Monero)

קניית מונרו (XMR) זה תהליך פשוט. עברו לפאנל הניהול של הבורסה בה אתם נמצאים (אני משתמש במערכת Bybit) ובחרו ברכישה של Monero.

אם כבר יש לכם מונרו (XMR) והוא מוחזק בבורסה כמו ביי ביט, תוכלו למכור אותו בקלות על ידי ניווט בממשק ובחירת אפשרות התשלום הרצויה לכם.

במידה ופספסתם משהו במאמר:

פוסטים נוספים:

קבלו מדריך SEO בחינם שיקפיץ את העסק שלכם למעלה!

בסוף המדריך אתם מקבלים במתנה 5 קרדיטים לשימוש עם ההרשמה למערכת הקידום האורגני LazySEO להוצאת קישורים וכתיבת תכנים – בחינם!
ללא הגבלת זמן שימוש!