Polkadot (DOT) – מה זה פולקדוט ואיך המטבע הזה עובד?

Polkadot (DOT) - מה זה פולקדוט ואיך המטבע הזה עובד

המאמר הנ"ל אינו מהווה המלצה או חלופה להתייעצות עם מנהל השקעות

Polkadot כבש את שוק הקריפטו בסערה, ומציע רשת בלוקצ'יין מבוזרת של web3, כאשר הטוקן המקורי שלו, DOT, מתמקם באופן קבוע בין חמשת הנכסים הדיגיטליים המובילים לפי שווי שוק. העיצוב המהפכני של פולקדוט מציע פתרון לבעיות הקנה מידה שפגעו ברשתות בלוקצ'יין אחרות, וגרמו לעומסים ברשתות ולעמלות עסקה גבוהות. מעוניינים ב-Polkadot (DOT), אך לא בטוחים מה זה בדיוק או איפה להתחיל? אין צורך לדאוג. המדריך הזה נועד ללמד אתכם כל מה שצריך לדעת על הפרויקט ולהכין אתכם לחוויית המסחר הנוחה והידידותית ביותר הזמינה בשוק.

פולקדוט DOT - מחיר (USD)

מה זה Polkadot?

פולקדוט היא רשת מרובת רשתות, מאובטחת ומבוזרת, המיועדת לדור הבא של האינטרנט, ונבנתה באמצעות Substrate – מסגרת המאפשרת יצירת בלוקצ'יינים תואמים ומיועדים לאותה מטרה, המורכבים ממרכיבים מותאמים אישית או מוכנים מראש. Polkadot שואף להקים רשת אינטרנט מבוזרת לחלוטין, שבה המשתמשים שולטים, ומספק פרוטוקול מיוחד המשתמש בחלקים או בשבבים כדי להרחיב את הרשת. הוא יכול לחבר בין רשתות פרטיות, רשתות ציבוריות ואורקלים – ולסייע ביצירת צורה חדשה של האינטרנט, שבה בלוקצ'יינים עצמאיים יכולים להחליף נתונים ועסקאות בדרך שאינה מצריכה אמון. DOT הוא טוקן המטבע המקורי של רשת Polkadot, שהיחידה הקטנה ביותר שלו נקראת Planck. הוא מקל על תשלומים, ניהול הרשת, סטייקינג, תמריצים לפרסים, עמלות עסקה ותהליכים אחרים של איגוד – שבהם טוקנים ננעלים כחלק מחיבור רשתות חדשות לרשת Polkadot או ביצוע תפקיד אחר באקוסיסטם. בניגוד לרוב מטבעות הקריפטו האחרים, ל-DOT אין הגבלה בכמות. זה נועד לעודד את הרשת להתפתח ולהתאים את עצמה בצורה דינמית לפי אחוז ההשתתפות ב-Staking של המשתמשים, עם אינפלציה של עד 10% לשנה.

Polkadot

האתר הרשמי של פולקדוט (Polkadot)

איך פולקדוט בעצם עובד?

Polkadot מאפשר העברת כספים מארנק דיגיטלי אחד לאחר באמצעות מערכת של קריפטוגרפיה באמצעות מפתח ציבורי ופרטי. הקוד של המפתח הציבורי הוא הכתובת שאתם מספקים כדי לקבל כספים, והמפתח הפרטי פועל כמו סיסמה, מאשר ומשדר עסקאות לרשת. בערך כל שישה שניות, עסקאות אלו הממתינות מאושרות בבלוק של עסקאות, ויחד הבלוקים יוצרים את בלוקצ'יין Polkadot. כמובן, פולקדוט מציע הרבה יותר מאשר שליחה וקבלה של כספים. Polkadot משמשת כרשת מרובת רשתות ומפוצלת, המתואמת על ידי רשת מרכזית שמאפשרת לה לעבד נתונים ועסקאות במספר רשתות במקביל, הידועות כ-Parachains. הארכיטקטורה המפוצלת שלה מחלקת את הרשת לסגמנטים נפרדים, או שבבים. זה מגביר את תפוקת העסקאות על ידי אפשרות לעיבוד שלהן במקביל בכל שבב ולא ברצף בכל הרשת כמו בבלוקצ'יינים מדור ישן. מספר פרא-צ'יינס יכולים להתחבר לפולקדוט,ולשפר משמעותית את קנה המידה, המהירות והפונקציונליות הבין-רשתית, ולהסיר את העומסים, העמלות הגבוהות והאי-התאמה של בלוקצ'יינים ישנים. Polkadot מנהל שדרוגים באופן אוטומטי ללא צורך בפיצולים קשים, תוך שימוש במערכת ניהול מבוססת על בעלי טוקן DOT המקורי.

כדי להתאים את הרשת, פולקדוט משתמש במנגנון הסכמה של Nominated Proof-of-Stake (NPoS), שמתגמל את המשתמשים על נעילת טוקנים DOT בתהליך הידוע כסטייקינג, במקום תמריצים ופרסים לכרייה שמוצעים בבלוקצ'יינים של Proof-of-Work כמו ביטקוין. משתמשים המעוניינים לתחזק את כל הרשת יכולים להפעיל אוסף Validator, אוסף Collators ב-Polkadot מתחזקים אוספים של Parachain, צומתי Fishermen משגיחים על הרשת, ובעלי טוקנים DOT יכולים לעשות סטייקינג על טוקנים כדי להשתתף כ-Nominators, ולבחור עד 16 Validators כמועמדים מהימנים עם ה-Staking שלהם. Validators לאחר מכן מייצרים בלוקים חדשים, מאמתים בלוקים של Parachain, ומבטיחים את סיום השרשרת.

מי המייסדים של פולקדוט?

פולקדוט נוסד על ידי גווין ווד, אחד ממייסדי את'ריום המקוריים וה-CTO הקודם של קרן את'ריום, שם עזר לפתח את שפת התכנות Solidity של את'ריום. ווד הוא גם המנכ"ל של Parity Technologies, חברת תשתיות הבלוקצ'יין שאחראית לפיתוח Parity Ethereum, אחד מלקוחות את'ריום הנפוצים ביותר ברשת. במקביל, ווד עובד גם על פיתוח Polkadot ו-Substrate. ווד הצטרף בהקמה של Polkadot על ידי רוברט הברמייר, חבר Thiel Fellow, ופיטר צ'בן, גם מנהל הטכנולוגיה של קרן Web3.

הנייר הלבן המקורי פורסם ב-2016 ולאחר מימון מוצלח של 145 מיליון דולר שנה לאחר מכן, פולקדוט הושק סוף סוף עם הרשת המרכזית הראשונה שלו במאי 2020. במהלך שלב ההוכחה הראשון של הרשות (PoA), ניהול הרשת נמסר לקרן Web3 בעוד Validators החלו להצטרף לרשת כדי להשתתף בתהליך. השלב השני של Nominated Proof of Stake (NPoS) הושק לאחר מכן ביוני, כאשר ל-Polkadot היה סט גדול ומבוזר של Validators ברשת. בשלב זה, הניהול עבר לידי בעלי הטוקן DOT ולא היה תחת שליטה מרכזית יותר, המהלך הראשון שלו היה לאפשר רישומים של DOT בבורסות ותמיכה בארנקים. לאחר מכן התרחש שינוי של הטוקן DOT ביחס של 1:100, שהתרחש במקביל לעלייה מרשימה שהביאה את DOT לעשירייה הראשונה של מטבעות הקריפטו לפי שווי שוק לראשונה. השקת הרשת הראשית נבנתה על הצלחת השחרור של רשת האחות שלה, הנקראת Kusama, ב-2019, שתוארה כרשת של ניסויים בלייב לטכנולוגיה ולפונקציונליות של Polkadot, כולל הטוקן המקורי שלה KSM. לאחר מכן הוצגה ב-2020 רשת הניסויים Parachain של פולקדוט, Rococo, בצעד חשוב לקראת הטמעת פונקציונליות של פראצ'יין. Polkadot עובר כעת לשלב הבא של פיתוח התשתית המרכזית, כולל הטמעת מכירת פראצ'יינס, Parathreads, והעברת הודעות בין-רשתית. לאחר מכן הוא יהפוך לרשת פונקציונלית לחלוטין שמספקת ביטחון דרך NPoS ומתאמת את המערכת כולה, כולל Parachains. 

מה נותן למטבע Polkadot ערך ממשי?

פולקדות הוא כיום אחד ממערכות הסטייקינג המובילות, ומציע תשואות משוערות של מעל 13% לשנה עם יותר מ-20 מיליארד דולר בערך שהושקע. ל-Polkadot יש שווי שוק של מעל 30 מיליארד דולר, ויותר מ-50% מהטוקנים הזמינים הושקעו. על ידי סטייקינג של DOT, משתמשים יכולים לפצות על שיעור האינפלציה בהשוואה לשמירה פשוטה על הטוקנים ולהרוויח תשואה שנתית על ההשקעה שלהם, בנוסף לכל עליית ערך. DOT מספק גם למשתתפים את היכולת להצביע על שדרוגים ברשת ועל ערכות תכונות עתידיות, בהתאם לכמות ה-DOT שהם משקיעים. הנגישות, המהירות והפונקציונליות הבין-רשתית של Polkadot כבר משכו אליו פרויקטים רבים, כולל המרכז הבין-רשתי של Acala ופלטפורמת הסטייבלקוין. Moonbeam, רשת חוזים חכמים המאפשר למפתחים להשתמש ב-dApps של איתריום קיימים על Polkadot, טכנולוגיית האורקל של Chainlink, ופלטפורמת החליפין המבוזרת של Polkastarter, במספר הולך וגדל של שימושים המובאים לאקוסיסטם של Polkadot. זה תורם לערך ולשימושיות של הרשת והטוקנים מסוג DOT שנדרשים להקים, לאבטח או להתקשר עם מחזיקים של Polkadot לאורך זמן.

כמה מטבעות Polkadot יש?

ל-DOT יש כיום אספקה של בערך מיליארד טוקנים לאחר ההצבעה של הממשל הקהילתי ב-2020 לשנות את היחס ל-1:100 מ-10 מיליון הטוקנים בבריאה, כדי להימנע מספרות קטנות ולהקל על החישובים. בשל מדיניות המטבע האינפלציונית של Polkadot, מספר הטוקנים צפוי לעלות ב-10% לשנה, כאשר תגמולי ה-Validator תלויים בשיעור ההימור והשאר עוברים לאוצר הרשת לצד דמי העסקה כדי להתאים באופן דינמי את העידוד להשתתף בהימור.

הטכנולוגיה של פולקדוט

הטכנולוגיה של פולקדוט, מתוך האתר של המטבע

איך ניתן להשתמש ב-Polkadot?

פולקדוט מציע שימושיות שונה לחברות ולאנשים שונים. הוא מאפשר שיטת תשלום מבוזרת חלופית מחוץ להתערבות של גורמי ביניים, ומספק שליטה רבה יותר על הכסף שלכם. DOT יכול גם לשמש להשקעה, או כחלופה להעברות בינלאומיות יקרות ואיטיות. הוא יכול גם לתרום למערכת פיננסית חלופית עבור מאות מיליוני אנשים שיש להם גישה לסמארטפונים אך לא לחשבון בנק, וכן מציע הזדמנות חדשה ליצירת הכנסה או להשלמתה דרך סטייקינג של DOT. פולקדוט מספק פלטפורמה בין-רשתית, נגישה, בטוחה ומבוזרת, המבטלת את הבעיות של בלוקצ'יינים ישנים ואת דמי העסקה הגבוהים שלהם, ופותחת שימושים לפרויקטים העובדים על דפי, אורקלים, אוספים דיגיטליים, משחקים, IoT, רשתות פרטיות, פתרונות בין-רשתיים ועוד.

איך לבחור ארנק ל-Polkadot?

סוג הארנק שתבחרו עבור מטבעות DOT כנראה יהיה תלוי במה שאתם רוצים לעשות וכמה אתם צריכים לאחסן. ארנקי חומרה או ארנקים קרים מספקים את האופציה הבטוחה ביותר עם אחסון לא מקוון וגיבוי. Ledger הוא כרגע האופציה היחידה לארנק חומרה עבור DOT, המשמש בשילוב עם הארנק הרשמי של Polkadot-JS באינטרנט. ארנקי חומרה יכולים לדרוש קצת יותר למידה והם אופציה יקרה יותר, אך עשויים להתאים יותר לאחסון כמויות גדולות יותר של DOT עבור משתמשים מנוסים יותר. ארנקי תוכנה מספקים אופציה נוספת והם חינמיים וקלים לשימוש. הם זמינים להורדה כאפליקציות לסמארטפון או למחשב ויכולים להיות מאוחסנים או לא מאוחסנים. עם ארנקים מאוחסנים, המפתחות הפרטיים מנוהלים ומגובים בשמכם על ידי ספק השירות. ארנקים לא מאוחסנים משתמשים באלמנטים של אבטחה במכשיר שלכם לאחסון המפתחות הפרטיים. למרות שהם נוחים, הם נחשבים פחות בטוחים מארנקי החומרה ועשויים להתאים יותר לכמויות קטנות יותר של DOT או למשתמשים חדשים יותר.

ארנקים מקוונים או ארנקים באינטרנט גם חינמיים וקלים לשימוש, נגישים ממכשירים מרובים באמצעות דפדפן אינטרנט. הם נחשבים לארנקים חמים ויכולים להיות פחות בטוחים מהאלטרנטיבות שרשמנו למעלה, אך כאשר אתם סומכים על הפלטפורמה לנהל את ה-DOT שלכם, עליכם לבחור שירות מוכר עם מוניטין בתחום האבטחה והאחסון. ארנקים ובורסות אונליין מתאימים בעיקר לאחסון כמויות קטנות יותר או לסוחרים ברמה היום יומית. Polkadot-JS הוא הארנק הרשמי של Polkadot באינטרנט, הפועל מתוך הדפדפן שלכם ומאפשר לכם לשלוח, לקבל ולאחסן DOT וטוקנים מאקוסיסטם Polkadot, כמו גם להשתתף בסטייקינג ובהצבעה על וואלידייטורס. עם זאת, הוא כנראה מתאים למשתמשים מתקדמים יותר.

סטייקינג ב-Polkadot

אתם עשויים להחזיק בחשבון DOT ולרצות להרוויח תגמולים ב-DOT על ידי Staking. תוכלו לעשות זאת כוואלדייטורס, אך זה דורש פעולות של אימות 24/7, כלומר זה מתאים רק למשתמשים מתקדמים יותר עם הידע הטכני ודרישות החומרה לתחזוקה הנדרשת. יחד עם זאת, עדיין תוכלו להרוויח DOT על ידי מינוי Validator אחד או יותר. כך אתם אתם הופכים לממנים של הוולידייטורס שבחרתם. עליכם לבחור Validators בזהירות, מכיוון שאם הם לא יתנהגו כראוי, הם יקבלו קנס ואתם תאבדו חלק מה-DOT שהומרו. אך, אם הם יעקבו אחר כללי הרשת, אז תוכלו לחלוק באופן יחסי בתגמולי הסטייקינג שהם מייצרים.

במשך הזמן שה-DOT שלכם מומרים על ידי מינוי Validator, הם קשורים (נעולים). תוכלו לקבל DOT חדשים בחשבון שלכם אך לא תוכלו לבצע סטייקינג או להעביר DOT מהחשבון שלכם. תוכלו לבטל את המינוי בכל עת כדי להפסיק את הסטייקינג של הכספים שלכם. עם זאת, יש תקופת התנתקות של 28 ימים ב-Polkadot לפני שניתן להעביר כספים נעולים לאחר ביצוע עסקת התנתקות. אנשים שעושים Staking יכולים לנעול  טוקנים של DOT ולמנות ולידייטורס באמצעות ממשק המשתמש של Polkadot-JS או ממשק שורת הפקודה, שניהם עשויים להתאים יותר למשתמשים מתקדמים.

לסיכום

העיצוב המהפכני של Polkadot מציג רשת בין-רשתית, פותר את בעיות הנגישות והדמי עמלה הגבוהים שהקשו על דורות קודמים של טכנולוגיית בלוקצ'יין מבלי להתפשר על הביטחון או הביזור. הבלוקצ'יין דור הבא שלו מסוגל לספק רשת לא מרכזית לחלוטין, הנשלטת על ידי משתמשי הרשת שהם בעצם בעלי העניין המונעים מתמריצים, הסכמת NPoS, וממשל על ברשת. פולקדוט מחבר רשתות פרטיות, רשתות ציבוריות, אורקלים ויישומים, ומדליק שימושים חדשים באמצעות עיבוד מקביל, ביטחון משותף, מסגרות תואמות, הודעות בין-רשתיות, וחיבור מתוקשר. למרות שהוא רחוק מלהיות האתריום הבא או מתחרה לרשתות אחרות, Polkadot דוחה את הרעיון שצריך להיות רק בלוקצ'יין אחד מרכזי. הוא מספק עידן חדש של התאמה בין-רשתית, המשלים את האקוסיסטם הקריפטוגרפי הרחב יותר באמצעות ארכיטקטורת מרכז וקרניים שמגבירה את השימושיות של web3, בניגוד לסדרת הפרוטוקולים העצמאיים שבאו לפניו, המודגמת היטב על ידי המספר הגדל של פרויקטים ומפתחים הבונים על האקוסיסטם של Polkadot.

שאלות ותשובות - פולקדוט (Polkadot)

יש שלושה שיטות עיקריות שתוכלו להשתמש בהן כדי לקנות DOT – בורסות קריפטו כמו Bybit המספקות פלטפורמה שבה תוכלו להירשם וליצור חשבון, להוסיף את שיטת התשלום שלכם, ולקנות Polkadot. כספומטים קריפטוגרפיים מציעים אופציה נוספת שבה פשוט בוחרים כספומט במיקום נוח, מוסיפים את המידע של הארנק שלכם או מקימים אחד, מאמתים את זהותכם, וקונים DOT. והאפשרות השלישית היא לנצל מוכרי קריפטו מקומיים או שירותים מקוונים בין אדם לאדם כדי להחליף מזומן או העברות בנקאיות ב-DOT.

כמו שיש שלושה שיטות עיקריות לקנות DOT, אותן אופציות זמינות גם למכירת DOT: באמצעות בורסת קריפטו מקוונת כמו Bybit, כספומטים של קריפטו, או דרך סוחרי קריפטו מקומיים או שירותים מקוונים בין אדם לאדם.

במידה ופספסתם משהו במאמר:

פוסטים נוספים:

קבלו מדריך SEO בחינם שיקפיץ את העסק שלכם למעלה!

בסוף המדריך אתם מקבלים במתנה 5 קרדיטים לשימוש עם ההרשמה למערכת הקידום האורגני LazySEO להוצאת קישורים וכתיבת תכנים – בחינם!
ללא הגבלת זמן שימוש!