Ethereum Classic (ETC) – מה זה איתריום קלאסיק ואיך המטבע הזה עובד?

Ethereum Classic (ETC) - מה זה איתריום קלאסיק ואיך המטבע הזה עובד

המאמר הנ"ל אינו מהווה המלצה או חלופה להתייעצות עם מנהל השקעות

איתריום קלאסיק הוא מטבע קריפטו מבוזר, מבוסס בלוקצ'יין וקוד פתוח, המשתמש בחוזים חכמים. Ethereum Classic נוצר לאחר פריצה ב-2016, כאשר קהילת איתריום לא הסכימה לגבי השאלה האם לפצות את המשתמשים שנפגעו ברשת. הבלוקצ'יין המקורי פוצל לשניים, כאשר Ethereum Classic נשאר כשרשרת הבלתי ניתנת לשינוי המקורית ואיתריום המשיכה כפיצול קשה (hard fork) בהנהגתו של ויטאליק בוטרין. רוצים לדעת עוד על איתריום קלאסיק (ETC), אך לא בטוחים מה זה בעצם או איפה להתחיל? אין דאגה. המדריך הזה נועד כדי ללמד אתכם כל מה שאתם צריכים לדעת על הפרויקט ולהכין אתכם לחוויית המסחר הנוחה ביותר שקיימת בשוק.

איתריום קלאסיק ETC - מחיר (USD)

מה זה Ethereum Classic?

איתריום קלאסיק פותח למעשה על ידי ויטאליק בוטרין ועמיתיו כתוכנה שתאפשר למפתחים ליצור אסימונים חדשים של קריפטו ויישומים מבוזרים (dApps) שיפעלו על רשת הבלוקצ'יין החדשה של איתריום. Ethereum Classic משתמש בחוזים חכמים, הנמצאים בתוך פנקס רשומות מבוזר, כדי לארח dApps ולבצע עסקאות ערך, תוך שהוא מציע גם רשת בלוקצ'יין עם שלטון מבוזר. עם זאת, בשל אי הסכמות בין קהילת הכורים והמפתחים בנושא של שינוי הפלטפורמה והטוקן, רשת איתריום עברה פיצול ביוני 2016. Ethereum Classic כיום מתוחזקת על ידי קבוצה פעילה של כורים שבחרו ללכת במסלול טכני שונה לפיתוח השרשרת. איתריום קלאסיק סירבה לבצע פיצולים והתנגדה לשינויים מצד המפתחים מאז יצירתה.

Ethereum Classic

האתר הרשמי של איתריום קלאסיק (Ethereum Classic)

איך איתריום קלאסיק בעצם עובד?

כמו ביטקוין, Ethereum Classic משתמשת במנגנון הסכמה של הוכחת עבודה (PoW) לאימות עסקאות. אבטחת הרשת מתבצעת על ידי כורים שבאמצעות זמן וכוח חישוב, מעבדים עסקאות ויוצרים בלוקים. בעת שימוש ברשת חשוב שהעסקאות יתרחשו בסדר שבו הן בוצעו. הכורים מאפשרים זאת על ידי פתרון חידות מחשבתיות קשות כדי לייצר בלוקים, דבר שמשמש כדרך לאבטח את הרשת מפני גורמים זדוניים. תכונה חשובה נוספת של איתריום קלאסיק היא האפשרות הקיימת למשתמשים ברשת להריץ חוזים חכמים. חוזים אלו מכילים הסכמים, או תנאי "אם-אז", שנכתבים בשורות קוד המתבצעות מעצמן. מכיוון שהתהליך מתבצע אוטומטית בפלטפורמה אין צורך בגורם שלישי שיטפל בעסקאות בין קונה למוכר, כמו עורך דין או נוטריון. Ethereum Classic נשבעה להמשיך להשתמש בכריית הוכחת עבודה לאבטחת הבלוקצ'יין שלה ולא תכלול עדכונים מרשת איתריום המפוצלת. ETC גם קיבלה מדיניות קבועה.

מי המייסדים של איתריום קלאסיק?

רשת Ethereum Classic הראשית הושקה באמצעות Frontier ב-30 ביולי 2015 על ידי קרן איתריום, ארגון ללא מטרות רווח שוויצרי שנוסד על ידי ויטאליק בוטרין וצוות איתריום המרכזי. מטרת הצוות הייתה לממש את הרעיון של שימוש בחוזים חכמים בלתי ניתנים לביצוע על הבלוקצ'יין. ביוני 2016, יישום מבוזר (dApp) פופולרי בשם DAO נפרץ ו-50 מיליון דולר נגנבו ממשתמשים. התוקף השתמש בבאג בקוד שאפשר לו לחזור על אסימוני DAO נוספים מעבר להפקדה האמיתית של המשתמש, ובכך נטל שליש מהכספים המרכזיים של DAO. זה גרם לוויכוח עצום לגבי התגובה שהמפתחים צריכים לתת והאם השרשרת צריכה לעבור פיצול.

ב-15 ביולי 2016, התקיימה הצבעה על השרשרת בתזמון קצר להצעה לפיצול הקשה של DAO. מתוך 82,054,716 ETH שהיו קיימים, 5.5% מבעלי האספקה הצביעו. 3,964,516 ETH שהם 87% מהמצביעים הצביעו בעד, עם 1/4 מזה מכתובת אחת, בעוד 577,88 ETH שהם 13% מהמצביעים התנגדו לפיצול DAO. היו ביקורות על ההצבעה המהירה, אך בסופו של דבר רשת איתריום התפצלה רשמית מ-Ethereum Classic. מנגנון בשם "פצצת הקושי" (Difficulty Bomb) תוכנן להיות בשימוש ברשת איתריום ממנגנון הסכמה של הוכחת עבודה להוכחת החזקה בעתיד על ידי הגדלה של קושי הכרייה. השדרוג נוסף לרשת בבלוק 200,000 בעדכון בשם Ice Age. לאחר שהפיצול הקשה התרחש, איתריום קלאסיק שדרגה את הרשת שלה בבלוקים כדי להשבית לצמיתות את פצצת הקושי – ובכך להבטיח את אורך חיי מנגנון ההסכמה של הוכחת עבודה.

מה הופך את Ethereum Classic לייחודי?

איתריום קלאסיק היא אחת הפיצולים הקשים ההיסטוריים והפופולריים ביותר של כל עולם הקריפטו והיא נשארה פופולרית עד היום. רבים מהתכונות שנמצאות באיתריום נמצאות גם באיתריום קלאסיק בשל שימוש באותו קוד בסיס. Ethereum Classic שונה באידיאולוגיה מיאתריום, בבחירתה להישאר בלתי ניתנת לשינוי, ומציעה מערכת של הוכחת עבודה קבועה להשתתפות משתמשים.

מה נותן למטבע Ethereum Classic ערך ממשי?

תפקידו של אסימון Ethereum Classic הוא לתחזק ולהפעיל את רשת ETC. משתמשים מבינים את הערך על ידי השתתפות בפעילויות שונות ברשת איתריום קלאסיק. החזקת ETC מאפשרת למשתמשים להשתמש בחוזים חכמים, לבצע עסקאות ברשת, לתקשר עם dApps, ולהשתתף בהצבעות שלטון של הפלטפורמה. ETC גם קיבלה מדיניות קבועה. כמות ה-ETC הכוללת שניתן ליצור מוגבלת ל-230 מיליון ETC.

כמה מטבעות Ethereum Classic יש?

לאיתריום קלאסיק (ETC) יש מלאי מחזורי של 143,202,120 עם הספק כולל מקסימלי של 230,000,000 אסימוני ETC. הספק זה לעולם לא יגדל. אסימוני ETC ניתנים להשגה על ידי כורים המתחזקים את הפלטפורמה, מאבטחים אותה ומנהלים את הרשת. Ethereum Classic היא רשת איתריום המקורית ולכן החלוקה עבור ה-ICO הייתה זהה עבור שתי הרשתות. לא הייתה מכירה או איירדרופ עבור איתריום קלאסיק (ETC) מכיוון שאירוע הפיצול הקשה הוא שגרם לפיצול בין השרשראות.

איך ניתן להשתמש ב-Ethereum Classic?

למרות ש-ETC פועלת באותה צורה כמו איתריום, כיום משתמשים המעוניינים לאמת צומת או לבצע עסקאות ברשת Ethereum Classic יצטרכו את תוכנת איתריום קלאסיק המתאימה. השימוש העיקרי ב-ETC הוא להעביר ערך ברשת L1 של איתריום קלאסיק. Ethereum Classic גם מושכת אנשים מעולם הקריפטו בשל היכולת של ETC להפעיל חוזים חכמים באמצעות אסימוני איתריום קלאסיק (ETC) המקוריים שלה. נוסף על כך, ניתן להשתמש בה ככלי השקעה פאסיבי וכאמצעי תשלום.

הטכנולוגיה של איתריום קלאסיק, מתוך האתר של המטבע

איך לבחור ארנק ל-Ethereum Classic?

סוג הארנק של איתריום קלאסיק (ETC) שתבחרו יהיה תלוי במה שאתם רוצים לעשות בו וכמה אתם צריכים לאחסן. ארנקי חומרה או ארנקים קרים מספקים את האופציה הבטוחה ביותר עם אחסון לא מקוון וגיבוי. גם ארנקי החומרה של Ledger ו-Trezor מציעים פתרונות אחסון ל-ETC. ארנקי חומרה יכולים לדרוש קצת יותר למידה והם אופציה יקרה יותר, אך עשויים להתאים לאחסון כמויות גדולות יותר של ETC עבור משתמשים בעלי ניסיון. ארנקי תוכנה מספקים אופציה נוספת והם חינמיים וקלים לשימוש. הם זמינים להורדה כיישומים לסמארטפון או למחשב ויכולים להיות מנוהלים או לא מנוהלים. בארנקים מנוהלים, המפתחות הפרטיים מנוהלים ומגובים בשמכם על ידי ספק השירות. ארנקים לא מנוהלים משתמשים באלמנטים בטוחים במכשיר שלכם לאחסון המפתחות הפרטיים. למרות שהם נוחים, הם נחשבים לפחות בטוחים מארנקי חומרה ויכולים להתאים לכמויות קטנות יותר של Ethereum Classic או למשתמשים חדשים יותר.

ארנקים אונליין או ארנקי אינטרנט הם גם חינמיים וקלים לשימוש, הם נגישים ממכשירים מרובים באמצעות דפדפן אינטרנט אך נחשבים לארנקים חמים ויכולים להיות פחות בטוחים מארנקי חומרה או תוכנה. מאחר שסביר להניח שאתם סומכים על הפלטפורמה לנהל את ETC שלכם, עליכם לבחור שירות מוכר עם מוניטין בתחום הביטחון והאחסון. לפיכך, הם מתאימים ביותר להחזקת כמויות קטנות או לסוחרים תדירים בעלי ניסיון. Bybit מציע פתרון אחסון בטוח, המאפשר לכם לאחסן ולסחור באסימוני איתריום קלאסיק (ETC) שלכם ללא מאמץ. אחסון ETC שלכם בבורסת הקריפטו ביי ביט תספק לכם אבטחה ברמה גבוהה ופונקציונליות ידידותית למשתמש. קנייה ומכירה של ETC, או החלפתם במטבע דיגיטלי אחר – נעשית בתוך רגעים כאשר אתם בוחרים בפלטפורמה הבטוחה של בייביט כפתרון האחסון שלכם.

כרייה של Ethereum Classic

איתריום קלאסיק אינה תומכת בהשקעת נזילות (Staking). במקום זאת, היא משתמשת במנגנון הסכמה של הוכחת עבודה, דומה לזה של ביטקוין. לאחר שרשת Ethereum Classic סבלה מסדרה של תקיפות באחוזים של 51% בשנת 2020, שינוי יסודי נעשה באלגוריתם הכרייה Ethash. משך התקופה של Ethash הוכפל מ-30,000 ל-60,000, ובכך פתר בעיה ביטחונית קריטית. Ethash החדש, המותאם (והטוב יותר) נקרא EtcHash או השדרוג של Thanos.

לסיכום

Ethereum Classic הוא מטבע עם היסטוריה שנויה במחלוקת. למרות שהוא עדיין בשימוש כיום עם יותר ממיליארד דולר בנפח מסחר יומי, הויא נוצר בצל של הפיצול המרכזי של איתריום (ETH) ונשאר אופציה ספקולטיבית למשקיעים. למרות זאת, Ethereum Classic הוא מטבע קריפטו מוכר בזכות עצמו שפגש והתמודד עם מכשולים רבים במהלך הדרך. כאשר אנו מתחשבים בעובדה שאיתריום קלאסיק הוא אחד הבלוקצ'יינים הוותיקים שיכולים להשתמש בחוזים חכמים, יחד עם התחייבות הקהילה שהוא לעולם לא יהיה ניתן לשינוי, קל לראות מדוע זו פלטפורמה פופולרית בקרב אנשים רבים מעולם הקריפטו.

שאלות ותשובות - איתריום קלאסיק (Ethereum Classic)

כן. איתריום קלאסיק (ETC) נועדה להתחרות ישירות מול רשת איתריום על ידי הליכה במסלול שונה של פיתוח תוך שימוש באותו קוד מקור.

איתריום קלאסיק דוחה את רעיון הוכחת ההחזקה (Proof-of-Stake) ולעולם לא תתמוך בו.

קניית איתריום קלאסיק (ETC) זה תהליך פשוט. עברו לפאנל הניהול של הבורסה בה אתם נמצאים (אני משתמש במערכת Bybit) ובחרו ברכישה של Ethereum Classic.

אם כבר יש לכם איתריום קלאסיק (ETC) והוא מוחזק בבורסה כמו ביי ביט, תוכלו למכור אותו בקלות על ידי ניווט בממשק ובחירת אפשרות התשלום הרצויה לכם.

במידה ופספסתם משהו במאמר:

פוסטים נוספים:

קבלו מדריך SEO בחינם שיקפיץ את העסק שלכם למעלה!

בסוף המדריך אתם מקבלים במתנה 5 קרדיטים לשימוש עם ההרשמה למערכת הקידום האורגני LazySEO להוצאת קישורים וכתיבת תכנים – בחינם!
ללא הגבלת זמן שימוש!