Solana (SOL) – מה זה סולאנה ואיך המטבע הזה עובד?

Solana (SOL) - מה זה סולאנה ואיך המטבע הזה עובד

המאמר הנ"ל אינו מהווה המלצה או חלופה להתייעצות עם מנהל השקעות

זמן הוא משהו שכולנו לוקחים כמובן מאליו, אך רוב הבלוקצ'יינים בעולם הקריפטו אינם מתייחסים לזמן כאשר הם רושמים עסקאות. הסכמה על זמן היא אחת הבעיות הקשות ביותר לפתרון במערכות מבוזרות, במיוחד במערכות כמו בלוקצ'יין, שבהן נקודות ברשת אינן יכולות לסמוך על מקור חיצוני של זמן. כאשר פרויקט אחד הבין שאף אחד לא שומר באופן יעיל על הזמן בקריפטו, הוא החליט להכניס שעון לבלוקצ'יין, מה שהביא לכך שהפרויקט הפך להרבה יותר יעיל. הפרויקט הזה הוא Solana. מעוניינים בסולנה (SOL), אך לא בטוחים מה זה בעצם או איפה אפשר להתחיל? אל תדאגו – המדריך הזה נוצר כדי ללמד אתכם הכול על הפרויקט וכין אתכם לחווית המסחר הכי ידידותית למשתמש שקיימת בשוק.

סולנה SOL - מחיר (USD)

מה זה Solana?

סולנה היא תשתית פתוחה לבניית אפליקציות קריפטו עם יכולת להתרחב. הפיתוח עמיד בפני צנזורה, מהיר ובטוח, ומתכונת לקידום של התפשטות גלובלית. כדי לשמור על הזמן בבלוקצ'יין, סולנה משתמשת בתהליך חדשני הנקרא "הוכחת היסטוריה" (PoH). PoH אינו מנגנון הסכמה, אך הוא משחק תפקיד חשוב במנגנון הסכמה של "הוכחת המניה" (PoS) של Solana. התוצאה של PoH ושאר החידושים המרכזיים של סולנה היא רשת שיכולה להתרחב באופן משמעותי – למעשה, סולנה יכולה לתפעל בעומס מרבי 50,000 עסקאות לשנייה. הבלוקצ'יין נשאר זול ומהיר ככל שהוא מתרחב, עם עמלת עסקה ממוצעת של $0.00025, זמן יצירת בלוק של בדרך כלל פחות משנייה, וסיום יצירת בלוק במילי שנייה. Solana גם שומרת על חיבורבין פרויקטים באקוסיסטם שלה דרך מצב גלובלי אחיד, מה שאומר שאין צורך לשלב עם חיבורים מרובים או פתרונות Layer 2. יתרונות נוספים לבנייה על סולנה כוללים אבטחה ברמה גבוהה שעברה בדיקה וגמישות לכתוב בשפות תכנות פופולריות כמו C, C++ ו-Rust.

Solana

האתר הרשמי של סולאנה (Solana)

איך סולאנה בעצם עובד?

PoH - הוכחת היסטוריה

הרעיון של Proof of History כולל את ההוכחה שהודעה התרחשה לפני או אחרי אירוע ידוע, במקום להתבסס על חותמת זמן. זה דומה לאיך שתמונה של חטוף מחזיק את המהדורה האחרונה של עיתון מוכיחה שהחטוף היה בחיים לאחר שהעיתון הזה פורסם. Solana משתמשת באלגוריתם SHA256 של ביטקוין עם הוספת פונקציה של עיכוב ניתן לאימות כדי ליצור רשומה היסטורית של אירועים בבלוקצ'יין. הפונקציה מתנהלת באופן רציף, כאשר כל פלט קודם משמש כקלט הבא, מה שאומר שסדר העסקאות מתועד. זה אומר שאימותים בבלוקצ'יין יכולים להכיל כמה שיותר עסקאות בכל בלוק, כאשר אימותים אחרים יכולים לארגן אותם לפי הרשומה ההיסטורית לאחר מכן. התוצאה הסופית היא תעבורת עסקאות גבוהה מאוד.

סילבל (Sealevel)

ברוב הבלוקצ'יינים, התעבורה חלה רק על עסקאות טוקן בסיסיות. בבלוקצ'יין של Solana, עם זאת, היכולת של 50,000 TPS חלה גם על חוזים חכמים. במכונות הווירטואליות של איתריום ו-EOS יש Runtimes בעלי חוט אחד בלבד, מה שאומר שהמצב של הבלוקצ'יין משתנה רק על ידי חוזה אחד בכל פעם. סולנה, מצד שני, מיישמת את סילבל, שהוא זמן הרצה שיכול לעבד עשרות אלפים חוזים חכמים במקביל.

מי המייסדים של סולאנה?

Solana נבנתה על ידי Solana Labs, שנוסדה בסן פרנסיסקו בשנת 2017 על ידי צוות של מהנדסי תוכנה עם אנטולי יקובנקו בראשותם. יקובנקו, יחד עם מספר חברים נוספים מצוות סולנה, עבדו שנים רבות בחברת Qualcomm, שמספקת שירותים בתחום התוכנה ושירותים טכנולוגיים אלחוטיים לטלפונים הניידים. Qualcomm ממוקמת בסן דייגו, קצת דרומית לחוף סולנה של קליפורניה, שהיווה השראה לשם של הפרויקט הקריפטוגרפי. למרות שלא התעניין בהתחלה בקריפטו ומטבעות, ליקובנקו היה את הרעיון לשפר את יעילות הבלוקצ'יין עם הוכחת היסטוריה. הוא חבר לעמיתו מקוואלקום, גרג פיצג'רלד, כדי לעבוד על הפרויקט, וכיום הוא המהנדס הראשי של Solana. סולנה שחררה את המסמך הלבן ואת הרשת הפנימית שלה בפברואר 2018, בעוד שהרשת הראשית של Solana והטוקן SOL הושקו ב-2020.

מה הופך את המטבע סולאנה לייחודי?

הרעיון הראשי שמבדיל את Solana מכל בלוקצ'יין שהגיע לפניו הוא הוכחת היסטוריה (PoH), שמספק לו את התעבורה הגבוהה ביותר של כל בלוקצ'יין עד כה. זה חל גם על חוזים חכמים, הודות ל-Sealevel, שהוא זמן ההרצה הראשון בעולם לחוזים חכמים. אלו הם רק שניים משמונה החידושים העיקריים שנותנים ל-Solana נקודות מכירה ייחודיות למשיכת עסקים גלובליים. האחרים הם Tower BFT – שהוא יישום מותאם אישית של סולאנה, Pipeline – יחידת עיבוד עסקאות בקנה מידה של אינטרנט, Turbine – פרוטוקול הפצת הבלוקים של Solana שפותר את תיקוני הבעלות של הבלוקצ'יין, Cloudbreak – מסד הנתונים המותקן של הפרויקט, Gulf Stream – פרוטוקול העברת עסקאות ללא מאגר זמני; ו- Archivers – פתרון אחסון הנתונים של בלוקצ'יין Solana.

מה נותן למטבע Solana ערך ממשי?

הערך של רשת סולנה מגיע משמונה החידושים העיקריים שצוינו בסעיף הקודם, אשר מאפשרים לרשת להציג ביצועים טובים יותר מרוב הבלוקצ'יינים האחרים ולספק סביבה ניתנת להרחבה עבור עסקים גלובליים לפרסם פרויקטים של קריפטו. הערך של המטבע הקריפטוגרפי המקורי של סולנה, SOL, נגזר מהשימושיות שלו. SOL ניתן לשימוש לאבטחת הרשת או כנקודת אימות. זוהי בחירה רווחית עבור בעלי SOL, כיוון שהמחזיקים מקבלים חצי מעמלות העסקה של הטוקנים החדשים. SOL גם שימושי למפתחים ולמשתמשים של אפליקציות קריפטו בתוך אקוסיסטם Solana, כיוון שנדרש לשלם עמלות עסקה. ככל שאקוסיסטם Solana יגדל והבלוקצ'יין יעבד יותר עסקאות, SOL יהפוך ליקר יותר כיוון שיהיה ביקוש גדול יותר של מחזיקים, מפתחים ומשתמשים.

כמה מטבעות Solana יש?

נכון לעכשיו ישנם 411,355,662 SOL בתוצאה מתוך סך הכול של כמות לא ידועה של SOL. כאשר SOL הושק, היה לו מלאי ראשוני של 500 מיליון טוקנים אך אין כמות מרבית מוגבלת. שיעור האינפלציה הראשוני עבור Solana הוא 8%, אשר יפחת ב-15% בכל שנה עד 2031, כאשר יגיע לשיעור האינפלציה היציב בטווח הארוך של 1.5%. נכון לעכשיו, חצי מכל עמלת עסקה שורפת מטבע, מה שאומר שנפח עסקאות גדול יותר יאט את צמיחת המלאי החדש.

למה לבחור סולאנה

למה להשתמש בסולאנה? מתוך האתר של המטבע

איך ניתן להשתמש ב-Solana?

הבלוקצ'יין של סולאנה משמש ליצירה והפצה של אפליקציות ומערכות קריפטוגרפיות בסביבה מהירה, בעלות נמוכה וניתנת להרחבה. הבורסה המקורית של קריפטו FTX שפשטה את הרגל לאחר שגנבה את המשקיעים שלה בחרה ב-Solana כדי להשיק את בורסה המבוססת על חוקים ולא בעלת אמצעי ניהול סטנדרטים. ישנם מעל ל-200 פרויקטים נוספים באקוסיסטם של Solana, כולל ארנקים, מטבעות יציבים, טוקנים לא ניתנים להחלפה (NFT) ואפליקציות מימון מבוזרות. הטוקן המקורי SOL משמש לאבטחת הרשת דרך אחזקת המטבע ולתשלום עמלות עבור עסקאות וביצועים של חוזים חכמים. הטוקן גם ישמש להצבעה החלטות של פיתוח הרשת בעתיד.

איך לבחור ארנק ל-Solana?

סוג הארנק של סולנה שתבחרו תלוי כנראה בכמות ה-SOL שיש לכם ומה אתם מתכוונים לעשות איתו. ארנקי חומרה (כלומר, ארנקים קרים) כמו Ledger או Trezor מציעים את האופציה הכי בטוחה עם אחסון לא מקוון וגיבוי. עם זאת, הם נוטים להיות יקרים יותר וקשים להבנה, ולכן כנראה מתאימים יותר לאנשים עם ניסיון וכמויות גדולות של SOL לאחסון. אופציה פשוטה יותר, ובדרך כלל חינמית, היא ארנקי תוכנה. את אלו ניתן להוריד לסמארטפון או למחשב שלכם ויכולים להיות מנוהלים או לא מנוהלים. בארנקים מנוהלים, המפתחות הפרטיים מנוהלים ומגובים בשמכם על ידי ספק השירות. ארנקים לא מנוהלים משתמשים באלמנטים בטוחים במכשיר שלכם לאחסן את המפתחות הפרטיים. ארנקי תוכנה נוחים יותר לביצוע עסקאות אך פחות בטוחים מאשר הארנקים הקרים, ולכן הם מתאימים יותר למשתמשים חסרי ניסיון שמחזיקים כמויות קטנות של SOL.

בנוסף,, ישנם ארנקים אונליין או בורסות, הנקראים ארנקים חמים, שניתן לגשת אליהם באמצעות דפדפן אינטרנט. אלו פחות בטוחים מאשר האלטרנטיבות ודורשים מהמשתמשים לסמוך על פלטפורמה לניהול המטבעות הווירטואליים שלהם. אלו הכי מתאימים לסוחרי קריפטו שמחזיקים כמויות קטנות של SOL או מבצעים מסחר מטבעות באופן תדיר. תוודאו שאתם בוחרים בשירות עם אמצעי אבטחה חזקים ומוניטין טוב. ביי ביט מציע פתרון אחסון בטוח, שמאפשר לכם לאחסן ולסחור ב-SOL שלכם ללא מאמץ. אחסון המטבעות הווירטואליים שלכם עם ByBit מספק לכם אבטחה מעולה ופונקציונליות ידידותית למשתמש. רכישה ומכירה של מטבעות SOL, או החלפתם לכל מטבע וירטואלי אחר, מתבצעות ברגעים ספורים כאשר אתם בוחרים בפלטפורמה הבטוחה שלהם כפתרון האחסון שלכם.

Proof of Stake בסולאנה

רשת Solana מאובטחת דרך מנגנון ההסכמה של הוכחת אחזקה (Proof of Stake). משתתפים יכולים להקים נקודת אימות ולעבד עסקאות או להפקיע את הטוקנים שלהם לנקודת אימות של מישהו אחר. בעלי SOL שעושים זאת מתוגמלים עם העמלות על העסקאות ברשת, וכן עם הנפקות חדשות של טוקן. תהליך האימות נעשה יעיל יותר בזכות הוכחת ההיסטוריה (Proof of History).

לסיכום

Solana הוא בלוקצ'יין מהיר, ניתן להרחבה ומספק את התשתית הנדרשת לבניית אפליקציות שיכולות להשיג חשיפה גלובלית גדולה. הוא מריץ עסקאות בכמות גדול, עלות הנמוכה וסיום המהיר, מה שהופך אותו לאחד הבלוקצ'יינים הטובים ביותר שקיימים מבחינת ביצועים. הפרויקט מספק שמונה חידושים עיקריים, בראש ובראשונה הוכחת ההיסטוריה, ששומרת על הזמן בבלוקצ'יין ומגבירה באופן דרסטי את יכולת העיבוד שלו. SOL הוא הטוקן המקורי של Solana ומשמש לסטייקינג ולתשלום עמלות עסקאות. היכולת הביצועית הגבוהה של Solana יכולה למשוך מגוון של אפליקציות ועסקים, וככל שהאקוסיסטם יתרחב, הפרויקט והטוקן SOL שלו יכולים להפוך ליקרים יותר בעתיד.

שאלות ותשובות - סולאנה (Solana)

קניית SOL זו פעולה קל. כל מה שצריך הוא לבחור ארנק קריפטו מועדף או לקנות בבורסה לבחירתכם (אני משתמש ב-ByBit) ולבחור את אמצעי התשלום. 

אם כבר יש לכם SOL ואתם שומרים אותו בארנק של בורסה מסוימת, תוכלו למכור אותו בקלות על ידי ניווט בפאנל הניהול ובחירת אמצעי התשלום הרצוי.

כל אחד יכול להפעיל נקודת אימות ולקרוא את המידע "הפעלת מאמת" באתר של Solana לעזרה וייעוץ להתחלה. בניגוד לרוב הפרויקטים הקריפטוגרפיים, אין דרישת סטייקינג מינימלית כדי להיות מאמת ברשת.

אשכול הוא קבוצה של מאמתים ברשת שמתחזקת יומן חשבון אחד עם קטגוריה מסוימת של עסקאות. לדוגמא, אשכול Solana אחד יכול להיות אחראי לתחזוקת עולם וירטואלי, בעוד אשכול Solana אחר יכול להיות אחראי לניהול בורסה מבוזרת.

במידה ופספסתם משהו במאמר:

פוסטים נוספים:

קבלו מדריך SEO בחינם שיקפיץ את העסק שלכם למעלה!

בסוף המדריך אתם מקבלים במתנה 5 קרדיטים לשימוש עם ההרשמה למערכת הקידום האורגני LazySEO להוצאת קישורים וכתיבת תכנים – בחינם!
ללא הגבלת זמן שימוש!