Ripple (XRP) – מה זה ריפל ואיך המטבע הזה עובד?

Ripple (XRP) - מה זה ריפל ואיך המטבע הזה עובד

המאמר הנ"ל אינו מהווה המלצה או חלופה להתייעצות עם מנהל השקעות

XRP הוא אחד מהמטבעות הדיגיטליים הגדולים ביותר בעולם. כרגע, הוא החמישי בגודלו ביותר מבין כל הפרויקטים הקריפטוגרפיים לפי שווי השוק, ולריפל יש שווי שוק כולל של עשרות מיליארדי דולרים בזמן כתיבת שורות אלו. יחידה אחת של XRP יחסית זולה מאוד בגלל כמות גבוהה של מטבעות בסירקולציה (מעל 45 מיליארד), ורבים מהמשקיעים מחזיקים בכמה יחידות של XRP בתיק ההשקעות שלהם. המחיר היחסית נמוך לפר מטבע בהשוואה לעשרת הפרויקטים הראשונים האחרים בתחום יכול להיות מאוד מושך למשקיעים. מעוניינים לרכוש Ripple, אך לא בטוחים מה זה בעצם או איפה אפשר להתחיל? אל תדאגו. המדריך הזה מיועד ללמד אתכם כל מה שצריך לדעת על הפרויקט ולהכין אתכם לחווית המסחר הכי נוחה שזמינה בשוק.

ריפל XRP - מחיר (USD)

מה זה Ripple?

Ripple הוא מטבע קריפטו שפותח, הונפק ומנוהל חלקית על ידי החברה האמריקאית Ripple Labs. ריפל הוא אחד מהמוצרים הרבים בקולקציית המוצרים של Ripple Labs, כולם נוצרו עם הרעיון לשפר את יעילות התשלומים הבין ארציים ויבשתיים, בעיקר בענף הבנקאות. זהו המטבע הדיגיטלי הטבעי על ארנק החשבונות של XRP – ארנק חשבונות פתוח, ללא הרשאות, מבודד, שיש לו את היכולת לסגור עסקאות ב-3 עד 5 שניות. ניתן לשלוח את XRP ישירות ללא צורך בתיווך, מה שהופך אותו לכלי נוח בגישור בין שני מטבעות בצורה מהירה ויעילה. המטרה העיקרית של XRP היא לשמש כמתווך להחלפת מטבע.

Ripple

האתר הרשמי של ריפל (Ripple)

איך ריפל בעצם עובד?

ארנק החשבונות של XRP משתמש בטכנולוגיה של ארנק חשבונות מבודד (ולא בטכנולוגיה של בלוקצ'יין) כדי לתמוך בהעברת טוקנים שמייצגים מטבע נייר, מטבע קריפטו או כל יחידת ערך אחרת. מכיוון שהפרוטוקול הוא פתוח, כל אחד יכול לגשת אליו ללא אישור מוקדם מצד Ripple Labs. זה מאפשר לגופים בנקאיים ולא בנקאיים לשלב את הפרוטוקול של Ripple במערכות שלהם.

אימות עסקאות ב-Ripple

הארנק מתוחזק על ידי משתתפים עצמאיים שונים מהקהילה הגלובלית של "Ripple". כל עסקה ב-XRP דורשת הסכמה מצד כמה מאמתים עצמאיים. ההסכמה הזו נקראת קונצנזוס, והיא משמשת כהחלטה סופית ובלתי הפיכה. הארנק מגיע לקונצנזוס על כל העסקאות כל 3 עד 5 שניות (בממוצע פחות מ-4 שניות), בנקודה זו מונפק ארנק חדש. לכל אחד יש את היכולת להפוך למאמת בריפל, והמאמתים הפעילים בארנק כיום כוללים אוניברסיטאות, בורסות ואף מוסדות פיננסיים. כרגע יש 36 מאמתים, ו-Ripple Labs מריצה 6 נקודות (שמהוות 16% מהרשת).

מי המייסדים של ריפל?

הגרסה הראשונה של הפרוטוקול נוצרה כבר בשנת 2004. בשלב זה, (הרבה לפני היווצרותו של ביטקוין או איתריום) לפרויקט לא היה הרבה דמיון למטבעות הקריפטוגרפיים כפי שאנחנו מכירים כיום. ההיסטוריה האמיתית של Ripple מתחילה ב-2013, כאשר ג'ד מקיילב, יוצר רשת ה-eDonkey, הזמין משקיעים מדרגה עולמית להשקיע ביצירת Ripple Labs. ריפל לאבס הוקמה על ידי כריס לרסן וג'ד מקיילב. לרסן – מנהל עסקים ואקטיביסט מוכר, הוא אחד האנשים העשירים ביותר בעולם הקריפטו. מקיילב, מצד שני, הוא יזם ומתכנת מוכר שהיווה חלק מהקמת מספר פרויקטים קריפטוגרפיים גדולים, כולל Ripple, Stellar, eDonkey, וגם אחת מהבורסות הקריפטוגרפיות הגדולות ביותר בעולם, Mt. Gox.

מה הופך את המטבע ריפל לייחודי?

XRP נוצר במקור כדי להציע עסקאות מהירות וזולות יותר מאשר מטבעות קריפטוגרפיים אחרים, ובכך להפוך אותו למתאים יותר לתשלומים יומיומיים. עם זאת, הוא משומש לעיתים נדירות בדרך זו, כאשר המפתחים שלו מעבירים את תיק הפעילות שלהם לשימוש מוסדי ב-Ripple. היכולת של המטבע להתחלף לכל מטבע או ערך (כמו זהב) עם עמלה מינימלית זה יתרון גדול ש-XRP מציע.

מה נותן למטבע Ripple ערך ממשי?

הערך של XRP נקבע ממגוון גורמים, אך בעיקר מהיכולת של Ripple לעבוד עם מוסדות ומהיכולה להתחלף בצורה מהירה וכלכלית לכל מטבע או נכס.

כמה מטבעות Ripple יש?

כרגע יש לריפל 45,404 מיליארד טוקנים בסירקולציה, וסך הכול יש 100 מיליארד טוקנים של XRP. בנוסף, Ripple Labs החזיקה 55 מיליארד טוקנים של XRP במקור, עם היכולת למכור 1 מיליארד בכל חודש.

למה לבחור בריפל

למה להשתמש בריפל? מתוך האתר של המטבע

איך הרשת ריפל נשארת מאובטחת?

את ההבדל בין XRP לבין ביטקוין ניתן לסכם כהבדל בין חברה לבין כלכלה. המלאי של ביטקוין מונפק דרך תהליך הכרייה בקצב שנקבע מראש על ידי אלגוריתם מתמטי. העסקאות מעובדות בתעשיית הכרייה המבודדת, בעוד המלאי של ריפל מונפק על ידי חברה בקצב שנקבע מראש על ידי המנהלים שלה, והעסקאות שלה מעובדות על ידי ועדה של מי שמעורב בעסקה שאושרו מראש. זה הופך אותו לאופציה מושלמת לאלו שיודעים מה לא עובד במנגנונים הבנקאיים המסורתיים, אך לא נמשכים לכיוון הביזור באופן מוחלט.

ההסתבכות של Ripple עם הוועדה לניירות ערך

מאז סוף 2020, Ripple Labs, יוצרי הטוקן XRP, נמצאים בקרב משפטי עם ועדת לניירות ערך של ארצות הברית. השאלה הגדולה היא האם XRP הוא נייר ערך או לא. ב-22 בדצמבר 2020, הועדה הגישה כתב אישום נגד Ripple Labs ושניים מהמנהלים שלה על רקע מסחר ב-1.3 מיליארד דולר מהטוקן XRP שלהם כנייר ערך ללא רישום עם הועדה. היו טיעונים נגד ובעד התביעה. עם זאת, ריפל התנגדה לטענות והיא טוענת שהועדה טועה בהערכות שלה

הועדה משתמשת ב-"מבחן האווי", המבוסס על החלטת בית המשפט העליון בעניין SEC נגד W.J. Howey Co משנת 1946, כדי לקבוע האם מטבע קריפטו הוא נייר ערך. נכס נחשב לנייר ערך אם הוא נמכר עם הציפייה לקבל רווחים מההשקעה של צדדים אחרים. על פי הגדרת הועדה של XRP בתביעה שלה, המטבע הקריפטוגרפי יעבור את מבחן האווי, ועל פי הנהלים של SEC, כל ניירות הערך חייבים להיות רשומים. בעוד רוב החברות שהגיעו לסיטואציות דומות עם הועדה לניירוך ערך בנושא דומה בחרו להסכים לפשרה, אך Ripple החליטה להילחם. תוצאת התביעה והמשפט יהיו ללא ספק עם רעידת אדמה בעולם הקריפטו, גם אם יפסקו לכאן או לכאן. אם Ripple תנצח, הועדה עשויה לאבד חלק מהמאינות שלה, ותיתן לחברות מבוססות קריפטו את היכולת להתנגד. מצד שני, אם הועדה לניירות ערך תנצח במשפט, זה יכול לשנות את דרך הפעולה של חברות הקריפטו ולהביא לגל חדש של כללי רישום החלים על ניירות ערך.

איך ניתן להשתמש ב-Ripple?

בעוד שהמטרה הראשית של Ripple ככלי להחלפה והעברה בנקאית בינלאומית פחות מפותחת כרגע, המטבע הדיגיטלי מתקבל על ידי לפחות 4,500 סוחרים ברחבי העולם.

איך לבחור ארנק ל-Ripple?

ישנם ארנקים רבים שיכולים לאחסן את XRP. בהתאם לצורך שלהם באבטחה ופונקציונליות, המשתמשים יכולים לבחור את הארנק שמתאים להם. בורסת ByBit היא מקום מעולה לאחסון של XRP, כיוון שהיא מציעה מגוון רחב של אופציות פונקציונליות (קנייה, מכירה, החלפה למטבעות קריפטוגרפיים אחרים – ביטקוין, USDT, איתריום ועוד) מבלי להתפשר על האבטחה.

לסיכום

ריפל הוא מטבע דיגיטלי לאנשים שמאמינים שנדרשת מודרניזציה של הבנקאות המסורתית, אך לא מספקים מהפתרון שמטבעות קריפטוגרפיים אחרים מציעים כרגע. הערך של XRP מגיע ממהירות העיבוד שלו ומהזמינות שלו למוסדות איתם הוא עובד, והוא מהווה את האמצעי המחבר בין הכלכלה המסורתית לבין הכלכלה המבוזרת. נכון לרגע זה, הפתרון של החלפת מטבעות באמצעות Ripple לא מפותח כרגע ולא זוכה לתהודה גדולה אבל בריפל לאב מאמינים שזו רק ההתחלה.

שאלות ותשובות - ריפל (Ripple)

לא, XRP הוא מבוזר מבחינת אופן פעולת המאמתים של העסקאות שלו. עם זאת, העובדה שהמאמתים האלו צריכים לקבל אישור על ידי ישות אחת (מנהלי המטבע) מפחיתה מהביזור הכולל של הרשת.

 

לא, XRP הוא ארנק חשבונות מבוזר, אך לא בלוקצ'יין.

קניית XRP לא אומרת שקניתם מניות של ריפל. Ripple אינה חברה ציבורית, ולכן לא ניתן לקנות את המניות בשום בורסה.

קניית XRP זו פעולה קל. כל מה שצריך הוא לבחור ארנק קריפטו מועדף או לקנות בבורסה לבחירתכם (אני משתמש בביי ביט) ולבחור את אמצעי התשלום. 

אם כבר יש לכם XRP ואתם שומרים אותו בארנק של בורסה מסוימת, תוכלו למכור אותו בקלות על ידי ניווט בפאנל הניהול ובחירת אמצעי התשלום הרצוי.

במידה ופספסתם משהו במאמר:

פוסטים נוספים:

קבלו מדריך SEO בחינם שיקפיץ את העסק שלכם למעלה!

בסוף המדריך אתם מקבלים במתנה 5 קרדיטים לשימוש עם ההרשמה למערכת הקידום האורגני LazySEO להוצאת קישורים וכתיבת תכנים – בחינם!
ללא הגבלת זמן שימוש!